Акценти
Начало / Общество / 10 март – Деня на спасението на българските евреи

10 март – Деня на спасението на българските евреи

На 10 март България отбелязва Деня на спасението. Той е посветен на спасяването на българските евреи от „ешелоните евреина смъртта”. Днес се навършват 71 години от събитията, спасили близо  9 000 евреи от депортация в концлагера Аушвиц. На този ден се почита паметта на жертвите на Холокост,  както и на 11343 евреи от Северна Гърция и Кралство Сърбия, депортирани в нацистките лагери на смъртта през 1943 г.

Решението за унищожаване на всички евреи на територията на Германия, на окупираните от нея територии и на териториите на съюзниците ѝ е взето от Хитлеристкото правителство в берлинското предградие Ванзее през 1942 г. Тогава започва масовото депортиране към Аушвиц (Освиенцим).

На 22 февруари 1943 г. комисарят по еврейските въпроси Александър Белев сключва договор с представителя на Гестапо у нас Теодор Данекер за поетапна депортация на българските евреи. Близо 9000 от „стара България“ са събрани в Пловдив, но те не биват натоварени на влаковете за Полша поради официална отмяна на заповедта за депортация в последния момент. В тези събития се намесва митрополит Кирил (бъдещия Патриарх Български). Той влиза в еврейския лагер в Пловдив и заявява, че ще тръгне с депортираните, ако те не бъдат освободени. Междувременно в страната се надига вълна от народно негодувание срещу решението на правителството. Основно значение за отмяната на първия и най-организиран опит за депортация на евреите от „стара България“ изиграва бързото и решително действие на група от 42 депутати начело с подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев, които се обявяват срещу случващото се, като чрез подписка в Народното събрание правят действията публично известни, показват фактическата им нелегитимнност и с това бламират антисемитските действия на прохитлеристкото правителство. Самото правителство спира депортирането и го отлага за по-късно. Плановете за депортиране на евреите от България са спрени на два пъти — през март и май 1943 г., след което не се подновяват.

Прочетете също:

Започва първата за годината обработка срещу кърлежи и бълхи

Третиране на тревни площи срещу кърлежи (дезакаризация) и бълхи (дезинсекция) ще се извърши при благоприятни ...