Начало / Последни новини / Плевенчанин стана първи на Международен шахматен фестивал в Сърбия

Плевенчанин стана първи на Международен шахматен фестивал в Сърбия

Малък плевенски шахматист завоюва първото място на международен турнир. В един от най-популярните сръбски курорти – „Сребърно езеро“, намиращо се непосредствено до Велико Градище в Източна Сърбия от 20 до 28 юни се проведе международен шахматен фестивал „Сребърно езеро ОПЕН 2015“. Фестивалната програма включваше „А“ турнир за състезатели с рейтинг над 2100, „В“ турнир – за състезатели под 2100 и турнир „С“- за състезатели под 1700.
Малкият плевенски шахматист Валентин Митев, състезател до 12 години, еднолично спечели „В“ турнира и грабна купата с резултат 7,5 т. от 9 възможни. Вали изпревари с цяла точка следващите го шест шахматисти с по 6,5 т., като не допусна нито едно поражение. С този резултат – 6 победи и три ремита, състезателят на СКШ „Плевен XXI“ прибави цели 214 точки към досегашния си международен рейтинг – 1736, който в стартовия лист на турнира му отреждаше едва 43 позиция от общо 70 шахматисти, представители на 8 държави.
Успешна бе играта в турнира и на останалите българчета, състезатели на ШК „Ан пасан“ – София. Владимир Павлов – до 12 г., зае 21 място, Атанас Кулев – до 10г. с 37 позиция, Георги Стоянов – до 12 г. и 43-то място и водачът на отбора и председател на Софийския клуб – Георги Павлов, класирал се 54-ти.
В турнир „А“ се състезаваха трима български шахматисти – мм Йордан Иванов и мс Кирил Бадев, натрупали 4,5 точки, и дръзналият да премери сили с най-добрите – 14-годишният Стефан Райков от ШК „Ан пасан“ София, който се пребори за 3,5 точки и нови 50 точки международно ело. Голям успех постигна и Ралица Илиева от ШК „Ан пасан“. В турнир „С“ с натрупаните 7 точки малката шахматистка се класира пета и заслужи златния медал при момичетата.