Акценти
Начало / Общество / Паметник на папа Йоан Павел Втори откриха днес в Белене /галерия/

Паметник на папа Йоан Павел Втори откриха днес в Белене /галерия/

Белене паметник папа

В Белене, където се намира най-голямата католическа общност в Северна България, днес беше открит паметник на папа Йоан Павел Втори.  Събитието се случи в деня, когато  в крайдунавския град беше отдадена почит пред паметта на българските мъченици Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джиджов, Йосафат Шишков, обявени от папа Йоан Павел II за блажени, за мъченици на вярата, жертви на комунистическата власт.

Паметникът беше открит от кмета на Белене Момчил Спасов и папският нунций в България монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари.

За откриването на паметника в Белене дойде президентът на Република България Росен Плевнелиев.

Белене паметник папа (2)

Религията бе сред основните врагове на тоталитарната държава, а хората, които не се отказваха от нея, бяха подлагани на гонения. Въпреки всички опити  мнозина смели български граждани не склониха глава и не се отказаха от вярата и правото си свободно да изповядват религията си, заяви той при откриването на паметника. „Тук, в родния град на блажения Евгений Босилков, на метри от най-страшния затвор на репресивната тоталитарна власт, този монумент ще се извисява като вечен символ на вярата и доброто“, заяви държавният глава в изказването си. Президентът отбеляза изключителната роля на св. папа Йоан Павел II в борбата на милиони източноевропейци за свобода и достойнство.
Държавният глава припомни смелостта на папата и думите му, заявени пред тогавашното държавно ръководство в Полша: “Имам чувството, че цялата страна се е превърнала в концлагер“. С това чувство живяха поколения източноевропейци, сред които и поколения българи, заяви президентът.
Държавният глава отбеляза, че с личните си истории блажените Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джиджов, Йосафат Шишков се нареждат сред онези българи, чийто погубен живот е ярък символ на едно безбожно време. „Вярвам, че истината за репресиите на комунистическия режим трябва да се помни, но още по-искрено и силно вярвам, че трябва да разказваме историите на хората, които не избраха примирението, а достойнството“, заяви държавният глава.
След откриването на паметника, в двора на църквата „Рождение на блажена Дева Мария“ президентът Плевнелиев положи цветя пред паметника на родения в Белене католически свещеник Евгений Босилков, признат за блажен от папа Йоан Павел II през 1998 г. в Рим. Държавният глава разгледа и изложбата „България 1949 – 1989. Забранената истина“, представена в Младежкия център в църковния двор.

Белене паметник папа

Паметникът на св. Йоан Павел Втори е изработен от бронз в Полша. Той е поставен на едноименния площад в Белене, който е ремонтиран с европейски средства. Идеята за поставянето му се е зародила още през 2005 г., когато с решение на Общинския съвет в Белене площадът, на който се издига днес монументът, е преименуван на „Папа Йоан Павел Втори“, припомни в словото си кметът на Белене Момчил Спасов.

Преди откриването на паметника в католическата църква в града беше отслужена литургия от папският нунций монсеньор Анселмо Пекорари. А след като беше открита бронзовата фигура, събралите се бяха призовани от местния католически свещеник отец Паоло Кортези да изпълнят любимата песен на Йоан Павел Втори –  „Черна Мадона”.

Белене паметник папа (3)

Белене паметник папа (4)
Белене паметник папа (5)

 Белене паметник папа (6)

Белене паметник папаБелене паметник папа (7)

Белене паметник папа (8)

Белене паметник папа (9)

 

Белене паметник папа (10)

 

 

 

 

Прочетете също:

Започва първата за годината обработка срещу кърлежи и бълхи

Третиране на тревни площи срещу кърлежи (дезакаризация) и бълхи (дезинсекция) ще се извърши при благоприятни ...