Начало / Спорт / Отлично представяне на каратеките на Спартак на Световното първенство в Полша

Отлично представяне на каратеките на Спартак на Световното първенство в Полша

10685448_4583254716950_6470539705102636208_n

От 10 до 12 Октомври в полския град Дамброва Гурнича се проведе Световното първенство по Шотокан карате-до за 2014 г. В първенството взеха участие 1034 състезатели от 43 държави измежду които Шри Ланка, Индия, ЮАР, САЩ и много елитни състезатели от европейски държави като Италия, Германия, Испания, Русия.

11-те състезатели от плевенския отбор взеха участие във всички възрасти и дисциплини от първенството. След отличното си представяне те спечелиха общо 7 медала – 3 златни , 2 сребърни и 2 бронзови.

Първото златно отличие е на Емил Недялков в дисциплината кумите при 10-11 г. момчета , кат. над 35 кг. За Емил това е поредна титла , след златно отличие  на Европейското първенство преди две години.

Второто златно отличие е на Марк Томов при кадети в дисциплината кумите, до 50 кг. В две от срещите си Марк печели с внезапна победа – ипон. Според правилника на Шотокан да победиш с ипон означава „внезапна смърт” за опонента. Това изисква изключително точна преценка и контрол, които Марк демонстрира в двете си срещи .

Третия златен медал е на Петър Петров в дисциплината кумите при 16-17 г. юноши , кат над 70 кг. Петър беше безспорен победител и в 5-те срещи , които изигра.

10689506_735881776499936_3393965219451760523_n

Сребърен медал за България в престижната възрастова група жени над 18 г. спечели Росица Николова в дисциплината ката. Този медал за Роси е 5-ти подред от общо 8 участия в европейски и световни първенства от 2011 г. насам. Росица е най- титулованата състезателка на ката в българския национален тим.

Другият сребърен медал спечели Никола Йотов в дисциплината санбон кумите , кат до 36 кг. при 10-11 г. момчета. Ники изгра 4 мача и на финала се срещна с другото българче в категорията където с 3:2 съдийски гласа спечели сребърен медал. Това за него е 5-ти медал от голямо първенство.

1782108_4583259117060_34488547435926775_n

Бронзов медал спечели Бетина Кисьова в дисциплината отборно кумите пр 16-20 г. девойки. Другият бронз е за Никола Чонов в санбон кумите при 10-11 г. кат до 30 кг.

Отлична игра показаха също Мирела Йолова, Гергана Атанасова, Елица Станчева и Ивайло Боев.

„Отличното представяне на състезателите ни се дължи на добрата екипна работа, добре планираната подготовка и огромния труд , който положиха децата през месеците на подготовката си. Голяма част от тях тренираха с контузии , но мотивацията им надделя и стигнаха до успешен край. Ръководството на Клуба изказва благодарности на състезателите, които ни представиха достойно както и на техните родители за подкрепата“, каза Милена Кирниколова, старши треньор на карате клуб “Спартак”.

От нея научихме още, че за Клуба предстоят участия в още два турнира да края на календарната година – единият в Добрич, а другият в София.

Снимки: карате клуб „Спартак“