Начало / Спорт / Известни са победителите във второто издание на шахматната верига Купа „Евроинс“ в Плевен

шах (3)В традиционната за града ни надпревара, която се проведе на 15 и 16 ноември, се включиха общо 36 участници. Сред тях имаше състезатели от Мездра, Ловеч и Велико Търново. Според регламента турнирът се игра в 7 кръга по Швейцарска система.
Оганизаторите от СКШ „Плевен XXI“ раздадоха 11 награди и грамоти в различните възрастови групи.
В група „Б“ Данислав Гърков, първокласник от НУ „Христо Ботев“, победи във всичките си партии и с актив от 7 точки стана първи сред 13 свои конкуренти.С това малкият шахматист от школата на СКШ „Плевен XXI“ придоби право да участва занапред в група „А“, при по-големите. Втора се класира Аделина Тодорова, третокласничка от СОУ „Стоян Заимов“, натрупала 5 точки, а за третата награда също с 5 точки се пребори Дария Георгиева, ученичка в първи клас на НУ „Христо Ботев“.
Най-малката участничка беше 6 годишната Нора Рашева, която записа 3,5 точки от 7 възможни.
Победителите бяха наградени с плакети, символизиращи злато, сребро и бронз, грамоти и шахматни списания.
В група А гостите от ШК „Марица Изток“ Раднево Цвета Галунова ( бг ело 2290) и Даян Нинов ( бг ело 2281) не дадоха никакви шансове на конкурентите си по пътя към първите места. Заслужава да се отбележи сериозността и професионализма, с който 20-годишните изявени шахматисти се отнесоха към турнира, въпреки че превъзхождаха с над 200 точки ело своите съперници.
С актив от 6 точки първи се класира Даян Нинов, а неговата съотборничка Цвета Галунова зае второто място с 5. За третата награда се пребори състезателят на СКШ „Плевен XXI“ Мартин Дяков със същия актив.
Женската награда заслужи Гергана Димитрова, състезателка на ШК „Михаил Тал“ Червен бряг с 4 точки.
Най-добър от 14 годишните беше Давид Цветанов от СКШ „Плевен XXI“, с резултат 4,5 точки.
Неговият съотборник Валентин Митев спечели първото място при 10-годишните със същия актив.
Грамотата за първо място до 8 години получи Иван Червенков от същия клуб с 3,5 точки от 7 възможни.
Третият, заключителен турнир от веригата Купа „Евроинс“ за тази година ще се проведе на 20 и 21-ви декември, отново в клуба на бул. „Скобелев“ 20, когато ще се определи носителят на купата за 2014 година.